Hakkımızda

Tarandir Şirketler Grubu 

            1991 yılında 1. Körfez savaşından hemen sonra bölgeye giden Nimet TARANDIR (Nur Gıda Genel Müdürü ve Büyük Hissedarı) kişisel girişimleri ile Irak’ta gıda sektörüne girer. Daha öncesinden tanışmış olduğu Welid M. Salih (Nur Gıda Ortağı ve Irak Satış Paz. Müd.) ile beraber gıda işine başlarlar.

Tabi o dönemlerde mevcut olan 42.paralelden dolayı sadece Irak’ın kuzeyinde çalışabiliyorlardı. Irak’ın kuzey bölgesinde halk yoksul olduğu için o zamanın şartlarına ve halkın alım gücüne göre ürünler götürüyorlardı.

Irak’ın kuzeyindeki serbest dolaşım bölgesine ilk zamanlarda halkın temel ihtiyacı olan ürünlerle pazara girmelerine rağmen gelen talep doğrultusunda daha çok bisküvi, kek, çikolata, kuruyemiş, süt ürünleri ve meyve suyu gibi ürünlere odaklandılar. Bu süreç içerisinde Erbil’den İrfan A. Ahmad ( Nur Gıda Ortağı ve İş Geliştirme Müdürü) ile tanışırlar. İrfan Bey’de Erbil’de gıda ticareti ile meşguldür. Sınır ticareti ile Irak’a giden malların bir bölümünü Erbil’de pazara dağıtırlar ve işler bu şekilde gelişir ve 2001 yılına kadar devam eder.

Otomotiv

Renault ve Dacia Yetkili Satıcı ve Yetkili Servisi olarak Şırnak, Cizre’de sizlere otomotiv sektöründe hizmet vermekteyiz. 

Gıda

Nur Gıda ve Ecrin Gıda, gıda sektöründe ihraç ettiğimiz milli ürünlerimizle ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Lezzetli ürünleriyle sizlerin hizmetindedir.

Temizlik

Nurlog; kağıt havlu, peçete, tuvalet kağıdı havlu kağıt ve deterjan grubu ile sektörünün öncü kuruluşlarından biri olmayı başarmıştır.

Pazarlama

Satışlar, iletişim ve işletme idaresi geliştirmeleri için stratejileri belirlemelerinde profesyonel çözümler.

Sigorta

Risklerin gerçekleşmesi sonucu doğabilecek zararları gidermek için bizler kuruluşumuz ile sizlerleyiz.

İhracat

Uluslararası pazarda rekabet gücü döviz kuruyla da doğrudan ülke ekonomisine katkı sağlamaktayız. 

Geçmişten gelen tecrübe ve marka destekleriyle pazardaki yerini güçlendirerek pazara hakim olan ve pazarı yönlendiren bir şirketler grubuyuz.

1991 yılında Irak’a giren ABD askerleri oluşturdukları 42. paralelden dolayı Irak’ın güneyine giremiyorlardı. Haliyle ambargo da oluştu, ambargodan dolayı da ticaret resmi ihracatla gerçekleştirilemiyordu. Ancak Şırnak Valiliğinden alınan özel izinlerle sınır ticareti yapılabiliyordu. Hemen 2001 yılının başında bölge ambargosunun kaldırılmasıyla resmi ihracat kanalı da açılmış oldu. Nimet TARANDIR hemen 2001 yılının başında aldığı bir kararla Nur Gıda Dış Tic. Ltd. Şti.’ni kurar ve ilk resmi ihracatına başlar. Resmi ticarette bu şekilde başlamış olur.

               Tabi bu süreç içerisinde halkın refah ve ekonomik seviyesi yükselir. Alım gücü artar pazarda daha bir gelişmişlik kendini gösterir. 2001 yılında Nimet TARANDIR, Welid M.Salih ve İrfan A. Ahmed’in yaptığı bir toplantı ile beraber Nur Gıda’da yeni bir dönem başlamış olur. O toplantıda alınan kararların bir kaçı şu maddelerden oluşuyordu. O dönemde alınan bu kararlar hızlı bir şekilde hayata geçirildi. İlk etapta Eti Gıda A.Ş. firmasıyla görüşüldü ve distribütörlük çalışmaları başladı. Bu çalışmalar sadece Irak’ın kuzeyinde yapılabiliyordu.(Fakat bir kısım ürünler kuzeyden güneye bir şekilde gönderiliyordu ama çok yetersizdi.) 2002 yılına gelindiğinde Eti Markamız pazarda tanınan ve talep edilen bir marka olmuştu. Bu markamızın yanına bu kalitede yeni firmalarla görüşmeler başlatıldı.

                2002 yılının sonuna doğru şirkete yeni ortak olan Hamza ÖZALP( Dış Ticaret ve Finansman Müdürü) ile beraber işler daha da geliştirildi.

2003 yılı Mart ayında başlayan ve 2 ay süren 2. Körfez harekatı başladı, bu dönemde piyasa çok durgunlaştı ve bütün firmalar beklemeye başladı. Kısa süren bu harekatın hemen bitiminde Irak bir bütün olarak Dünya pazarına açıldı.

Nur Gıda’nın geçmişten gelen tecrübe ve marka destekleriyle pazardaki yerini güçlendirerek pazara hakim olan ve pazarı yönlendiren bir firma oldu.

1991 yılında başlanılan bu ticaret hayatını 2001 yılında Nur Gıda’yı kurarak geliştirdi. 2003 yılında profesyonelleşti, bütün işlerin takibi Şırnak/Cizre’de yapılıyordu. 2006 yılına geldiğimizde işlerin büyümesiyle bu işlerin artık daha iyi bir ekip çalışması haline getirmek için Gaziantep’e taşındı.

Gaziantep’e taşınan Nur Gıda işlerin daha da iyi olması için çalışmalarını hızlandırdı. Şirketin yaşadığı nakliye sorununu çözmek için şirkete alınan tırlar, kamyonlarla (18 adet) kendi yükünü de taşımaya başladı, bu sorunda bu şekilde giderildi.

Nur Gıda bünyesinde bulunan markalar sırasıyla Eti Gıda A.Ş., Çizmeci Gıda A.Ş., Konya Şeker A.Ş. , Dimes Meyve Suyu, Lebsan Kuruyemiş, Efe Meyve Suyu, Barhan Gıda A.Ş., Ecrin Şekerleme, Pakten Temizlik Ürünleri, Altınbaşak Zeytin markalarını bünyesinde bulundurmaktadır.

HEDEFLERİMİZ

Kendimizinde bir nihai tüketici olduğunu düşünerek her zaman en kaliteli ürünleri pazara sunarak ülkemize ve çalıştığımız ülkeye faydalı bir şirket olarak işlerimizi geliştirip çalışmaktır.

Irak pazarında rekabetçi bir pazar oluşturup devamlı rekabet edilen şirket olarak gösterilip pazarın en iyi şirketi olmaktır.